CMR SİGORTASI/MAL SİGORTASI

ENCO Uluslararası CMR Konvansiyonu üyesidir.


CMR Sigortası nedir?

Karayolu ile Uluslararası eşya taşımasına ilişkin anlaşmadır.

Bu anlaşma ile eşyanın karayolu ile taşınmasına ilişkin koşulları standardize etmenin, özellikle bu çeşit taşıma için kullanılan belgeler ve taşıyıcının sorumluluğu bakımından faydalarına inanan taraflarca yapılmıştır.

Türkiye'nin ithalat ve ihracat taşımalarının önemli bir bölümünü üstlenen taşıma firmalarının, bu malları taşırken bir çok riski de yüklendiği şüphesizdir. Günümüz koşullarında bu risklerden doğabilecek sorumlulukları tek bir tarafa mal etmek mümkün değildir. Bu nedenle gönderici ve alıcının da bir bütün olarak değerlendirilmesi gönderici-taşıyıcı-alıcı arasındaki ticari ilişkilerin yürütülmesi açısından faydalı olacaktır düşüncesi ile 1956 yılında Avrupa ülkeleri tarafından benimsenen CMR Konvansiyonu olarak tanımlanan uluslararası bir anlaşma yapılmıştır. 1995 yılından itibaren Türk Hukukunda yerini almıştır.


CMR Sigortasının Kapsamı

CMR konvansiyonuna göre taşıyıcı;  hasarlanan, kaybolan veya eksik olan malzemenin 1 Kg 'ı için maksimum 8,33 SDR değerindeki bedelinden sorumludur. SDR Uluslararası bir para birimi olup 8,33 SDR yaklaşık 9,9 Euro'dur.


Mal Sigortası Yapılmalı mı?

Risklerden korunmak için, CMR konvansiyonun belirlediği değerin yani 1 kilogramı= 8,33 SDR/9,9 Euro'nun üzerinde olan malzemelerinizin gönderiminde, malzemenin gerçek değeri üzerinden bir Mal Sigortası yaptırmanız gerekmektedir.

Mal sigortası için enco@enco.com.tr 'ye e-mail göndererek teklif isteyebilirsiniz.   

http://www.falconssigorta.com/